Prawo pracy przewiduje szczególne sytuacje, w których pracownik nie może zostać zwolniony. Jedną z nich jest usprawiedliwiona nieobecność pracownika. Jak wiadomo, od każdej reguły przysługują wyjątki. Kiedy więc istnieje możliwość wypowiedzenia umowy o pracę w trakcie nieobecności pracownika i od czego to zależy?
W świetle art. 41 Kodeksu Pracy nie jest dopuszczalne wypowiedzenie umowy o pracę w czasie usprawiedliwionej nieobecności w pracy, o ile nie upłynął okres uprawniający do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Do powyższego zalicza się m.in. okres urlopu wypoczynkowego, okolicznościowego, urlop na opiekę nad dzieckiem do lat 14, okres badań lekarskich okresowych i kontrolnych, okres urlopów rodzicielskich.
Co więcej, umowa o pracę nie może zostać wypowiedziana osobie przebywającej na zwolnieniu lekarskim, pod warunkiem że nie upłynął okres pozwalający na zastosowanie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. W tym miejscu należy wskazać art. 53 § 1 ust. 1 Kp, kiedy pracodawca ma prawo do zwolnienia pracownika w trybie natychmiastowym, jeśli niezdolność do pracy z powodu choroby trwa dłużej niż:
Ochrona zatrudnienia w czasie usprawiedliwionej nieobecności nie obowiązuje zaś w ogóle w następujących przypadkach:
Nie należy także zapominać o ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (potocznie odnosząca się do zwolnień grupowych). Zgodnie z ustawą, wypowiedzenie pracownikom stosunków pracy w sytuacjach, o których mowa w art. 41 Kodeksu pracy, jest dopuszczalne w czasie urlopu trwającego co najmniej 3 miesiące, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli upłynął już okres uprawniający pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Podsumowując, w prawie pracy istnieje szereg ograniczeń do rozwiązania umowy o pracę w drodze wypowiedzenia. Warto także pamiętać, że prawo pracy chroni także pracodawcę, który może podjąć kroki zmierzające do zakończenia współpracy.
Autorem wpisu jest apl. adw. Eliza Błachnio – Matyska
Sukcesja to temat, który budzi wiele emocji, ale i obaw. Tymczasem zapewnienie ciągłości działania firmy…
Zabezpieczenie firmy na wypadek śmierci właściciela Planowanie przyszłości firmy na wypadek śmierci właściciela to temat,…
Sporządzenie testamentu to kluczowy krok w planowaniu przyszłości. Ma on na celu precyzyjne określenie, jak…
W kontekście podziału majątku wspólnego, często pojawia się pytanie: czy osobista praca małżonka przy budowie…
Obowiązek zapłaty zachowku, który ciąży na osobie obdarowanej przez spadkodawcę, nie wygasa wraz z jej…
W ostatnich latach kwestia przynależności gospodarstwa rolnego do majątku wspólnego małżonków budziła wiele kontrowersji i…