W ostatnim wpisie próbowałam odpowiedzieć na pytanie czy kredyt wpływa na obowiązek alimentacyjny. Cały tekst przeczytasz tutaj “Czy kredyt wlicza się do alimentów?”. Dzisiejszy wpis będzie dotyczył opłat za mieszkanie i ich wpływu na wysokość alimentów. Podobnie, jak w przypadku rat kredytowych istnieje rozbieżność w orzecznictwie sądów czy i w jakiej wysokości opłaty za mieszkanie, w tym czynsz powinny być zaliczone do usprawiedliwionych kosztów utrzymania dziecka.
Nie ulega wątpliwości, że dziecko musi gdzieś mieszkać i rodzic, z którym na stałe mieszka ponosi z tego tytułu koszty, m.in.. czynsz najmu, czynsz administracyjny czy opłaty za media. Co do zasady większość sądów stoi na stanowisku, że koszty związane z utrzymaniem mieszkania (czynsz, opłaty za gaz, prąd, wodę, wywóz śmieci) powinny być wliczane do kosztów utrzymania dziecka. Jednak i tutaj istnieje rozbieżność czy koszty te powinny być rozdzielone po równo na każdego z domowników czy też proporcjonalnie do stopnia zużycia mediów.
Niemniej jak wskazano powyżej część sądów stoi na stanowisku, że koszt mieszkania nie powinien być brany przy ustalaniu alimentów. Przykładowo Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z dnia 23 marca 2016 roku, sygn. akt I ACa 1755/15 wyraził pogląd, że brak jest podstaw do wliczania do obowiązku alimentacyjnego kosztów mieszkania i jego utrzymania. W kwocie alimentów należy uwzględnić niejako ryczałtowo koszty zużycia wody, prądu, gazu do gotowania i ogrzania wody użytkowej dla dzieci. Jednak koszt utrzymania i ogrzania mieszkania obciąża rodzica któremu powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej i zobowiązany jest zapewnić dla siebie takie mieszkanie, które umożliwia pobyt z nim dzieci.
Podobny pogląd wyraził Sąd Apelacyjny w Warszawie z dnia 21 czerwca 2013 roku, sygn.. akt VI ACz 788/13, niepubl.. We wskazanym powyżej orzeczeniu Sąd uznał, że do usprawiedliwionych kosztów utrzymania dzieci należy zaliczyć co do zasady opłaty za energię, gaz i media, ale tylko w częściach na nie przypadających. W związku z czym w odniesieniu do tych opłat, udział dziecka nie może automatycznie wynosić połowy tych kosztów (jeżeli dziecko mieszka samo z matką). Wynika to z tego, że większość z tych kosztów matka musiałaby ponosić także wtedy, gdyby mieszkała sama. W koszty utrzymania dziecka można więc wliczyć jedynie te kwoty, o które wzrosły koszty utrzymania mieszkania ze względu na jego w nim zamieszkiwanie.
Pamiętać należy, że każdy stan faktyczny jest inny. Tym samym nie można jednoznacznie odpowiedzieć czy czynsz i opłaty za media mają znaczenie przy ustalaniu obowiązku alimentacyjnego. W mojej ocenie z uwagi na fakt, że dziecko musi mieć zapewniony dach nad głową wydatki na ten cel powinny być brane pod uwagę. Niemniej w jakim udziale dziecko powinno partycypować w tych kosztach uzależnione jest od konkretnych okoliczności sprawy.
Sukcesja to temat, który budzi wiele emocji, ale i obaw. Tymczasem zapewnienie ciągłości działania firmy…
Zabezpieczenie firmy na wypadek śmierci właściciela Planowanie przyszłości firmy na wypadek śmierci właściciela to temat,…
Sporządzenie testamentu to kluczowy krok w planowaniu przyszłości. Ma on na celu precyzyjne określenie, jak…
W kontekście podziału majątku wspólnego, często pojawia się pytanie: czy osobista praca małżonka przy budowie…
Obowiązek zapłaty zachowku, który ciąży na osobie obdarowanej przez spadkodawcę, nie wygasa wraz z jej…
W ostatnich latach kwestia przynależności gospodarstwa rolnego do majątku wspólnego małżonków budziła wiele kontrowersji i…