To już pewne. Od 7 kwietnia 2023 roku wchodzi w życie ustawa zmieniająca kodeks pracy, która reguluje kwestie pracy w trybie zdalnym.
Uzgodnienie między stronami umowy o pracę dotyczące wykonywania pracy zdalnej przez pracownika może nastąpić:
Oznacza to, że nic nie stoi na przeszkodzie, by w trakcie obowiązywania umowy strony zawarły porozumienie, w którym ustalą zasady wykonywania przez pracownika pracy w trybie zdalnym. Co więcej tryb pracy może być zmieniany w trakcie trwania stosunku pracy (nie mylić z okazjonalną pracą zdalną, której zostanie poświęcony osobny post).. Z inicjatywą wykonywania pracy poza siedzibą pracodawcy może wyjść zarówno pracodawca, jak i pracownik, który może złożyć wniosek pisemnie lub elektronicznie. Powyższe rozwiązanie, tj. wniosek w formie elektronicznej jest pewnym novum w kodeksie pracy, albowiem dotychczas była przyjęta praktyka, że wszystkie wnioski i pisma powinny być składane pisemnie.
Zgodnie z art. Art. 67(19) § 3 k.p. praca zdalna może być wykonywana na polecenie pracodawcy:
o ile pracownik złoży bezpośrednio przed wydaniem polecenia oświadczenie w postaci papierowej lub elektronicznej, że posiada warunki lokalowe i techniczne do wykonywania pracy zdalnej.
W przypadku wprowadzenia pracy zdalnej w ww. trybie, pracodawca będzie uprawniony do odwołania polecenia w każdym czasie i zażądania powrotu pracownika do miejsca świadczenia pracy, ustalonego w umowie.
O ile co do zasady praca zdalna wymaga zgody obu stron umowy to w pewnych sytuacjach pracodawca będzie zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika o wykonywanie pracy zdalnej. Będzie to miało miejsce w przypadku pracownika:
W przypadkach, o których mowa powyżej pracodawca będzie miał prawo nie uwzględnić wniosku pracownika o pracę zdalną jedynie w sytuacji, gdy świadczenie pracy w tym trybie nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.
O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca musi poinformować pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku przez pracownika.
Zasady wykonywania pracy zdalnej określa się w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i zakładową organizacją związkową, a w przypadku gdy u pracodawcy działa więcej niż jedna zakładowa organizacja związkowa – w porozumieniu między pracodawcą a tymi organizacjami.
Jeżeli u danego pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe lub nie dojdzie do zawarcia porozumienia, o którym mowa powyżej pracodawca określa zasady wykonywania pracy zdalnej w regulaminie.Z kolei w przypadku, gdy u danego pracodawcy nie obowiązuje porozumienie lub nie został wprowadzony regulamin, o którym mowa powyżej zasady wykonywania pracy zdalnej mogą zostać uregulowane albo w poleceniu pracodawcy wykonywania pracy zdalnej albo porozumieniu zawartym z pracownikiem.
Pracodawca oczywiście będzie miał prawo kontroli pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub kontrolę przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych, na zasadach określonych w porozumieniu/ regulaminie lub poleceniu pracodawcy. W przypadku stwierdzenia uchybień będzie miał on prawo żądać od pracownika usunięcia ww. nieprawidłowości albo będzie mógł cofnąć zgodę na wykonywanie pracy w trybie zdalnym.
W przypadku podjęcia pracy zdalnej w trakcie zatrudnienia, każda ze stron umowy o pracę będzie mogła wystąpić z wiążącym wnioskiem, złożonym w postaci papierowej lub elektronicznej, o zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej i przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy. W takiej sytuacji strony powinny ustalić termin przywrócenia poprzednich warunków wykonywania pracy, nie dłuższy niż 30 dni od dnia otrzymania wniosku. W razie braku porozumienia przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy następuje w dniu następującym po upływie 30 dni od dnia otrzymania wniosku.
Pracodawca co do zasady nie będzie mógł jednak wystąpić z wiążącym wnioskiem o zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej i przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy przez pracownika, o którym mowa w art. 67(19) § 6 i 7 k.p. Przepis ten dotyczy właśnie pracowników, w stosunku do których pracodawca musi uwzględnić wniosek o pracę zdalną. Wyjątkiem będzie jedynie sytuacja, gdy dalsze wykonywanie pracy zdalnej nie jest możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.
Cały tekst ustawy znajdziecie tutaj
Idealnie, gdy zarząd sukcesyjny jest ustanowiony jeszcze za życia jednoosobowego przedsiębiorcy – gwarantuje to natychmiastowe…
Sukcesja to temat, który budzi wiele emocji, ale i obaw. Tymczasem zapewnienie ciągłości działania firmy…
Zabezpieczenie firmy na wypadek śmierci właściciela Planowanie przyszłości firmy na wypadek śmierci właściciela to temat,…
Sporządzenie testamentu to kluczowy krok w planowaniu przyszłości. Ma on na celu precyzyjne określenie, jak…
W kontekście podziału majątku wspólnego, często pojawia się pytanie: czy osobista praca małżonka przy budowie…
Obowiązek zapłaty zachowku, który ciąży na osobie obdarowanej przez spadkodawcę, nie wygasa wraz z jej…