Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. to przede wszystkim mniejsza odpowiedzialność za przedsięwzięcia spółki, którą wspólnik ponosi wyłącznie do wysokości wniesionego wkładu oraz pozostałych świadczeń czynionych na rzecz spółki. W ostatnim czasie z uwagi na coraz to nowe obowiązki i obciążenia publicznoprawne przedsiębiorców, prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zyskuje nowych zwolenników. Przekształcenie w spółkę z o.o. daje nam możliwość kontynuacji działalności i zachowania naszej historii “firmowej”.
Do przekształcenia przedsiębiorcy jednoosobowego w spółkę prawa handlowego niezbędne jest:
Plan przekształcenia powinien zawierać co najmniej ustalenie wartości bilansowej majątku przedsiębiorcy przekształcanego na określony dzień w miesiącu poprzedzającym sporządzenie planu przekształcenia przedsiębiorcy. Ponadto należy podać:
Do planu przekształcenia dołączamy następujące załączniki s
Plan przekształcenia należy poddać badaniu przez biegłego rewidenta w zakresie poprawności i rzetelności. Biegłego (ewentualnie biegłych) na wniosek przedsiębiorcy wyznacza sąd rejestrowy właściwy według siedziby przedsiębiorcy przekształcanego.
Akt założycielski jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga formy aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Oznacza to, że przy przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie możemy wykorzystać systemu S24 i dokonać m.in. zmiany umowy spółki przez internet (więcej na ten temat pisałam we wpisie „Zmiana umowy spółki przez internet„.)
Ostatnim etapem jest rejestracja spółki w rejestrze przedsiębiorców, prowadzonym przez sądy gospodarcze właściwe dla miejsca siedziby spółki. W tym miejscu wskazać należy, że wniosek składany jest nie w formie papierowej, jak miało miejsce to jeszcze niedawno, lecz przez portal rejestrów sądowych. Po dokonaniu wpisu w rejestrze przedsiębiorców, możemy działać. Pamiętać należy, że w przypadku gdy zmiana firmy przedsiębiorcy przekształcanego w związku z przekształceniem nie polega tylko na dodaniu części identyfikującej formę prawną spółki przekształconej, spółka przekształcona ma obowiązek podawania w nawiasie dawnej firmy, obok nowej firmy, z dodaniem wyrazu „dawniej” – przez okres co najmniej roku od dnia przekształcenia.
Sukcesja to temat, który budzi wiele emocji, ale i obaw. Tymczasem zapewnienie ciągłości działania firmy…
Zabezpieczenie firmy na wypadek śmierci właściciela Planowanie przyszłości firmy na wypadek śmierci właściciela to temat,…
Sporządzenie testamentu to kluczowy krok w planowaniu przyszłości. Ma on na celu precyzyjne określenie, jak…
W kontekście podziału majątku wspólnego, często pojawia się pytanie: czy osobista praca małżonka przy budowie…
Obowiązek zapłaty zachowku, który ciąży na osobie obdarowanej przez spadkodawcę, nie wygasa wraz z jej…
W ostatnich latach kwestia przynależności gospodarstwa rolnego do majątku wspólnego małżonków budziła wiele kontrowersji i…