Zasiedzenie to instytucja prawa cywilnego, która pozwala na nabycie własności rzeczy lub innego prawa majątkowego przez posiadacza samoistnego w wyniku upływu określonego czasu. Bieg zasiedzenia nieruchomości rozpoczyna się od dnia, w którym nieruchomość została objęta w posiadanie samoistne. W ostatnich dwóch wpisach próbowałam odpowiedzieć na pytanie czy negocjacje z właścicielem oraz wezwanie do zapłaty mają wpływ na przerwanie biegu zasiedzenia nieruchomości. Jeżeli zatem interesuje Cię ta tematyka, odsyłam Cię do wpisów: “Czy Wezwanie Do Zapłaty Za Bezumowne Korzystanie Przerywa Bieg Zasiedzenia?” oraz “Negocjacje Z Właścicielem, A Zasiedzenie Nieruchomości”
Dzisiejszy wpis będzie również poświęcony tematyce zasiedzenia. Spróbuję bowiem odpowiedzieć na pytanie, jakie czynności przerywają bieg zasiedzenia?
Przerwanie biegu zasiedzenia oznacza, że bieg ten zaczyna się liczyć na nowo od dnia, w którym nastąpiła czynność przerywająca. Skutkiem przerwania zasiedzenia jest to, że posiadacz samoistny musi zacząć liczyć bieg zasiedzenia od nowa. Przerwa może wynikać z następujących zdarzeń:
Zgodnie z art. 123 k.c. bieg przedawnienia przerywa się:
Do przerwania biegu zasiedzenia dochodzi w razie wytoczenia przez właściciela przeciwko posiadaczowi powództwa:
Ponadto przerwanie biegu zasiedzenia powoduje złożenie wniosku o dział spadku i wniosku o zniesienie współwłasności. Nie wpływa natomiast na bieg zasiedzenia wniosek o stwierdzenie nabycia spadku.
Złożenie wniosku o rozgraniczenie również może przerywać bieg zasiedzenia. Istotą postępowania rozgraniczeniowego jest bowiem ustalenie i utrwalenie granicy lub korekta przebiegu granic pomiędzy sąsiednimi nieruchomościami, a tym samym jego celem jest określenie zasięgu prawa własności zainteresowanych w takiej sprawie. Orzeczenie o rozgraniczeniu ustala więc także prawo własności przygranicznych terenów (por. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 24 października 2012 roku, sygn. akt III CSK 310/11, publ. LEX )
Również podjęcie czynności zmierzających do uchylenia aktu własności ziemi przerywa bieg terminu zasiedzenia nieruchomości (tak. Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 29 września 2004 roku, sygn. akt II CK 18/04, publ. LEX).
Przerwanie biegu zasiedzenia wiąże się z koniecznością ponownego rozpoczęcia okresu zasiedzenia, co wpływa na prawa i roszczenia stron w procesie nabycia nieruchomości czy innych praw majątkowych. Dlatego też, zrozumienie zasady przerwania biegu zasiedzenia jest istotne zarówno dla osób korzystających z zasiedzenia, jak i dla właścicieli nieruchomości lub innych zainteresowanych stron.
Idealnie, gdy zarząd sukcesyjny jest ustanowiony jeszcze za życia jednoosobowego przedsiębiorcy – gwarantuje to natychmiastowe…
Sukcesja to temat, który budzi wiele emocji, ale i obaw. Tymczasem zapewnienie ciągłości działania firmy…
Zabezpieczenie firmy na wypadek śmierci właściciela Planowanie przyszłości firmy na wypadek śmierci właściciela to temat,…
Sporządzenie testamentu to kluczowy krok w planowaniu przyszłości. Ma on na celu precyzyjne określenie, jak…
W kontekście podziału majątku wspólnego, często pojawia się pytanie: czy osobista praca małżonka przy budowie…
Obowiązek zapłaty zachowku, który ciąży na osobie obdarowanej przez spadkodawcę, nie wygasa wraz z jej…