Poprzednio na blogu pojawił się wpis dotyczący wyboru założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – w trybie s24 oraz w tradycyjnej formie aktu notarialnego (wpis znajdziesz tutaj). W dzisiejszym wpisie zostanie poruszona kwestia odnośnie zmian, jakie można dokonać w systemie teleinformatycznym, bez konieczności dokonywania ich w akcie notarialnym.
Dla spółek, które zostały założone w trybie s24 istnieje możliwość dokonania wielu zmian. Należy zaznaczyć, że warunkiem do ich dokonania jest brak wcześniejszych zmian umowy w tradycyjnej formie. Wspólnicy przez Internet mogą zmienić umowę spółki w zakresie: nazwy, jej siedziby, przedmiotu działalności, ustanowienia rady nadzorczej, zmian w składzie rady nadzorczej, kapitału zakładowego spółki, wkładów wspólników, regulacji wewnętrznych w zyskach spółki, zasad reprezentacji. Pozostałe postanowienia umowy spółki, takie jak wartość nominalna udziałów oraz zmiany w zarządzie spółki, również mogą być zmienione w trybie s24. Dodatkowo, jeżeli wspólnicy nie mogą zatwierdzić sprawozdania finansowego spółki na zgromadzeniu wspólników, istnieje możliwość zatwierdzenia tych dokumentów przez Internet. W trybie s24 można dokonać także zatwierdzenia sprawozdania finansowego czy podjęcia uchwały w sprawie przeznaczenia zysku lub pokryciu straty.
Ponadto, dzięki systemowi ułatwiono możliwość dokonywania zmian osobowych w spółce. Dzięki Internetowi do spółki mogą przystąpić nowy wspólnicy, a także można zawrzeć umowę sprzedaży udziałów w spółce z o.o. Dzięki tym praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniom, można skutecznie prowadzić działalność w obliczu pandemii. Ponadto dokonywanie zmian w trybie s24 ma korzystne skutki finansowe z uwagi na to, że można uniknąć kosztów związanych z udziałem notariusza.
Sukcesja to temat, który budzi wiele emocji, ale i obaw. Tymczasem zapewnienie ciągłości działania firmy…
Zabezpieczenie firmy na wypadek śmierci właściciela Planowanie przyszłości firmy na wypadek śmierci właściciela to temat,…
Sporządzenie testamentu to kluczowy krok w planowaniu przyszłości. Ma on na celu precyzyjne określenie, jak…
W kontekście podziału majątku wspólnego, często pojawia się pytanie: czy osobista praca małżonka przy budowie…
Obowiązek zapłaty zachowku, który ciąży na osobie obdarowanej przez spadkodawcę, nie wygasa wraz z jej…
W ostatnich latach kwestia przynależności gospodarstwa rolnego do majątku wspólnego małżonków budziła wiele kontrowersji i…