Zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może nastąpić w formie tradycyjnej, tj. aktu notarialnego lub przez system S24.
Kiedy można zmienić umowę spółki w systemie S24?
Zmiana umowy spółki sp. z o.o. w systemie S24 jest możliwa jedynie, gdy spółka została założona przy wykorzystaniu wzorca udostępnionego w systemie S24. Wspólnicy mogą wówczas dokonywać zmian zarówno elektronicznie, jak i formie aktu notarialnego. Pamiętać jednak należy, że w przypadku uchwały wspólników zmieniającej umowę spółki sporządzonej w formie notarialnej, spółka nie będzie mogła w przyszłości korzystać z systemu S24 do dokonywania dalszych zmian umowy spółki. W takim przypadku wszelkie przyszłe zmiany umowy spółki będą wymagały f aktu notarialnego. Nie ma możliwości powrotu do systemu S24.
Zgłoszenie zmiany umowy spółki do KRS
Po powzięciu uchwały o zmianie umowy spółki, konieczne jest zgłoszenie zmiany w rejestrze przedsiębiorców (KRS). Bez dokonania tej czynności, zmiany umowy spółki nie wchodzą w życie. Wpis w rejestrze przedsiębiorców dotyczący zmiany umowy spółki ma bowiem charakter konstytutywny. Oznacza to, że zmiany są skuteczne od daty rejestracji ich w KRS. Nie zaś od daty powzięcia uchwały wspólników, jak to mamy np. przy zmianach w składzie osobowym zarządu.
Termin na zgłoszenie zmiany umowy spółki podjętej w formie aktu notarialnego
W przypadku uchwały o zmianie umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością sporządzonej w formie aktu notarialnego, wniosek o zarejestrowanie zmiany umowy w KRS (za pośrednictwem: https://prs.ms.gov.pl/) należy złożyć w terminie 6 miesięcy od momentu powzięcia i zaprotokołowania stosownych uchwał.
Termin na zgłoszenie zmiany umowy spółki podjętej w S24
Inaczej natomiast wygląda sytuacja zmiana umowy spółki powzięta przez system S24. W takiej sytuacji wniosek o dokonanie zmiany należy złożyć w terminie 7 dni. Termin ten liczymy od momentu powzięcia uchwały wspólników w przedmiocie zmiany umowę spółki.
Jakie są konsekwencje niezgłoszenia zmian do KRS w terminie?
Jak zostało wskazane powyżej niezgłoszenie zmiany umowy spółki do KRS powoduje, że zmiany te nie wchodzą w życie do czasu rejestracji tego faktu w rejestrze przedsiębiorców. Z kolei przekroczenie terminów na złożenie wniosku do sądu rejestrowego o dokonanie zmian powoduje, że zmiany te będą bezskuteczne. Konieczne w takiej sytuacji będzie podjęcie kolejnej uchwały wspólników dotyczących zmiany umowy spółki. Nie będzie bowiem możliwe wykorzystanie poprzedniej uchwały. Czy to sporządzonej w formie aktu notarialnego czy przy wykorzystaniu wzorca udostępnionego w systemie S24, o ile przekroczone zostaną terminy, o których mowa powyżej.
Masz problem z dokonaniem zmian w KRS? Skontaktuj się z nami!